top of page

2023 FESTIVAL PROGRAM

Macquarie University  |  State Library of NSW

Monday 20 November - Friday 1 December 2023

MACQUARIE UNIVERSITY

MONDAY 20TH NOVEMBER

Session 1: In the Dark: Audio Session

1:30pm - 3:30pm 

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

The inaugural Black Snapper Audio Festival has received an outstanding range of fiction and nonfiction submissions from talented student creators across the globe.

 

Festival attendees can look forward to being transported into richly realised fictional worlds and moved by powerful true stories during our ’In the Dark’ audio session. The selection of pieces curated for the event reflects the incredible diversity of voices and perspectives within the student audio community.

 

We invite audiences to join us in celebrating these remarkable works.

Listen to the 2023 Audio Selection playlist here!

Session 2: Previsualising the Action Workshop on Drawing the Storyboard. Devised by Dr Alec Morgan

4:00pm - 6:00pm 

Screen Studio, 10 Hadenfeld Avenue

Before the director yells ‘action’ and the camera turns over, the first steps towards visualising the movie will often be done by hand, sketching out a series of rough images on paper. Often accompanied by written instructions regarding camera angles to pinpoint the scene. Storyboards are a vital template, helping all departments to conceive and develop what is required for the film to be realised. 

   

This workshop will consist of an illustrated talk by Alec Morgan tracing a brief history of storyboards from their beginning with the Walt Disney animation studios in the 1930s to today. It will explore the different storyboard drawing techniques and styles used by some key filmmakers throughout those years.  

 

There will also be a hands-on time where you will begin to create your own storyboards. If you have a script, bring along a scene that you would like to pre-visualise. Or bring a film idea to work on. If you don’t have any of those, we can supply a scene to practice with. Bring your own drawing tools or we can provide them. Either way, come prepared to have fun.  

Session 3: Opening Night Ceremony

6:30pm – 9:30pm

1 Central Courtyard, Macquarie University

BYO picnic blankets 

BSIFF's Opening Night Ceremony: with live music from The Smashed Avocados, words from our guest speakers and films selected from across each category.

PHLEGM

Jan-David Bolt

Fiction / 06' 24" / Switzerland / 2021

The Odyssey

Emmanuelle Mattana

Fiction / 06' 44" / Australia / 2021

Oyum

Aidai Askarova

Documentary / 06' 21" / Kyrgyzstan / 2022

Enemy Alien

Gabriel Murphy

Documentary / 12' 37" / Australia / 2023

Friendly Fire

Tom Koryto Blumen

Animation / 06' 14" / Israel / 2022

Atishoo

Deng Huizhi

Fiction / 13' 20" / China / 2023

Little Hiccups

Fitriani Revanda

Animation / 02' 13" / Australia / 2023

Something to Chew On

Ryan Casey

Fiction / 5' 30" / Australia / 2022

Painting by Numbers

Radheya Jegatheva

Animation / 04' 00" / Australia / 2020

MumLife

Ruby Challenger

Fiction / 15' 00" / Australia / 2022

Magic Knight Patrices 3000:The Rise of the Heroes Against the World, The Movie.

Titouan Roussiès

Animation / 05' 14" / France / 2023

May be

Milena Mendonça Decourt

Fiction / 05' 05" / Brazil / 2023

TUESDAY 21ST NOVEMBER

Session 1: International Documentary Highlight

12:00pm - 2:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

 

Series of short documentaries by student filmmakers from around the world.

Oyum

Aidai Askarova

Documentary / 06' 21" / Kyrgyzstan / 2022

SILENCE REMAINS

Ido Gotlib

Documentary / 16' 58" / Germany / 2022

Ego Death

Morgan Wynter-Evans

Documentary / 04' 28" / United States / 2023

Fuck You Dover

Benjamin Schildknecht Kodboel

Documentary / 18' 21" / United Kingdom / 2022

Ardent Other

Alice Brygo

Documentary / 16' 13" / France / 2022

Travessias (Travesías/Crossings)

Ana Graziela Aguiar

Documentary / 22' 00" / Brazil / 2022

City Bugs

Bárbara Belén Díaz Arias

Documentary / 20' 00" / Chile / 2022

Session 2: International Fiction Highlight

3:00pm - 5:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short fiction films by student filmmakers from around the world.

Suitcase

Saman Hosseinpuor

Fiction / 14' 00" / Islamic Republic of Iran / 2023

May be

Milena Mendonça Decourt

Fiction/ 05' 05" / Brazil / 2023

PHLEGM

Jan-David Bolt

Fiction / 06' 24" / Switzerland / 2021

Sinking Ships

Andreas Kessler

Fiction / 21' 25" / Germany / 2020

Atishoo

Deng Huizhi

Fiction / 13' 20" / China / 2023

ISTINA (Truth) 

Tamara Denić

Fiction / 28' 25" / Germany / 2023

On The Edge

María Claudia Blanco

Fiction / 20' 48" / Colombia/France / 2022

WEDNESDAY 22ND NOVEMBER

Session 1: International Experimental Highlight

12:00pm - 2:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short experimental films by student filmmakers from around the world.

AI Diary

Ziyao Lin

Experimental / 09' 25" / China / 2023

OUTCRY?

yuan geng zhang

Experimental / 09' 58" / China / 2022

Lifecycle Rites

Lusia Sendang Kinanthi Jayatun

Experimental / 08' 48" / Indonesia / 2023

Tug Of War Within

Aleksa Pašić

Experimental / 04' 30" / Serbia 

Divination (Aakhat)

Acharya Gopal

Experimental / 14' 46" / Nepal / 2021

Hunting

Victor Díez Bildosola

Experimental / 03' 21" / Spain / 2023

Bird of Prey

Lucas Gingles

Experimental / 10' 00" / Argentina / 2023

Ball-Pit. Wednesday. Lemonade.

Daniel Howard-Bake

Experimental / 07' 00" / United Kingdom / 2022

Night Journey

Fanny Cerdan

Experimental / 13' 47"/ United Kingdom / 2022

Phīnn-phang

Yu-Ling Chen

Experimental / 02' 22" / Taiwan / 2023

Session 2: Australian Highlight: Doco and Experimental

3:00pm - 5:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short films by student filmmakers from around Australia.

Where Is My Darling?

Adam Finney

Documentary / 20' 44" / Australia / 2021

Enemy Alien

Gabriel Murphy

Documentary / 12' 37" / Australia / 2023

The Unanswered

David Liu

Experimental / 09' 51" / Australia / 2021

Painting by Numbers

Radheya Jegatheva

Animation / 04' 00" / Australia / 2020

She; who lives

Ayesha Farooq

Documentary / 10' 00" / Australia / 2022

Quetta Brown

Jemma Craig

Documentary / 04' 49" / Australia / 2022

Acts For The Invisible

Kate Vinen

Documentary / 18' 42" / Australia / 2023

THURSDAY 23RD NOVEMBER

Session 1: MQ FOCUS: Retrospective

12:00pm - 2:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

A retrospective of the best short films by Macquarie University students from the past decade.

Imaginary Friends or Faux

Tim Cheeseman

Documentary / 05’ 00” / 2015

 

Exposure

Rebecca Amat

Experimental / 05’ 07” / 2013

 

A Period Piece

Danielle George 

Documentary / 06’ 30” / 2014

 

Jackrabbit

Marie Boulougouris

Fiction / 04’ 23” / 2019

 

Stranglehold

Christopher Haysom

Fiction / 08’ 15” / 2011

 

Mending the Cloth

Nathaniel Keesing

Documentary / 05’ 00” / 2018

 

Intern.gif

Angus Rofe

Experimental / 04’ 15” / 2015

 

Suburban Decay

Camille Nguyen

Fiction / 06’ 00” / 2019

 

Film X

Will Jackson

Experimental / 06’ 30” / 2013

 

Dark Skies

David Shannon

Documentary / 05’ 00” / 2016

Session 2: International Animation Highlight

3:00pm - 5:00pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short animated films by student filmmakers from around the world.

Unscarfed

Anita Bruneburg

Animation / 09" 02' / Germany / 2022

Do Not Feed The Pigeons

Antonin Niclass

Animation / 08' 40" / United Kingdom / 2021

 

Set Sail

若禔 Jo-Ti  李 Lee

Animation / 08' 26" / Taiwan / 2023

 

Lights

Jitka Nemikinsová

Animation / 08' 26" / Czech Republic / 2023

 

In The Upper Room

Alexander Gratzer

Animation / 08' 09" / Hungary / 2022

 

Samara Op.4

Maxime Wattrelos, Jérémy Trochet, Louis Cocquet, Marie Heribel, François Mainguet

Animation / 06' 34" / France / 2022

 

Friendly Fire

Tom Koryto Blumen

Animation / 06' 14" / Israel / 2022

 

Tear Off

Clément Del Negro, Charlotte Fargier, Héloïse Neveu, Camille Souchard, Nalini Bhasin, Mikko Petremand, Matthias Bourgeuil

Animation / 05' 48" / France / 2022

 

Magic Knight Patrices 3000:The Rise of the Heroes Against the World, The Movie.

Titouan Roussiès

Animation / 05' 14" / France / 2023

 

Crosswalk

Choi Yeji Yeji Choi

Animation / 04' 47" / Democratic People's Republic of Korea / 2023

 

The Beating Seed

asa ( Marta Ribeiro ), Alice do Carmo, Laura Pires, Tiago Pimenta

Animation / 04' 43" / Portugal / 2022

 

Eversio

Sofia Favata

Animation / 04' 15" / Italy / 2022

 

Operatie Operatie

Nina FockJordi van Ieperen

Animation / 03' 52" / Netherlands / 2023

 

WANT TO BE A HUMAN

YAO WEI

Animation / 03' 22" / China

 

That Doesn't Fit

Ackshaj Anand

Animation / 03' 09" / India / 2023

 

The ideal and reality of clay

Kim Joohee

Animation / 02' 54" / Republic of Korea / 2023

 

Tiare Peatra

Kevin Kohn

Animation / 02' 53" / Brazil / 2021

 

BIRD

Мария Орлова Алексеевна

Animation / 02' 40" / Russian Federation / 2022

 

Egg Chamber

Sijia Wang

Animation / 02' 11" / United States / 2022

 

Hello Mommy

Nadia Tai

Animation / 02' 00" / Ireland / 2023

Session 3: Secondary School Screening

 

6:00pm – 8:00pm

Screen Studio, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short films by secondary school student filmmakers from Australia and beyond.

ONE TIDE

William Anthony Somerville

Documentary / 08' 24" / Australia / 2023

An Aberration in Eternity

Hayden Mouat

Documentary / 04' 00" / Australia / 2023

Riding Against Time

Maia Weatherstone

Documentary / 05' 22" / Australia / 2023

The Ways We Cook

Juno Shean

Fiction / 05' 06" / Australia / 2023

 

Just Listen

Sienna Chitoni

Documentary / 05' 39" / Australia / 2023

 

The Small Tale of Jino

Ryan Chris Ma

Fiction / 03' 12" / Australia / 2023

 

Lost in Cyberspace

Grace Wren

Experimental / 03' 22" / Australia / 2023

 

Reminisce

Isabella Goldring

Fiction / 06' 19" / Australia / 2023

Still There?

Mark Zanosov

Fiction / 05' 00" / Australia / 2023

Dreamer

Piotr Kaźmierczak

Animation / 02' 33" / Poland / 2023

 

Me, Myself, and My Shadow

Clement Steve Leal

Animation / 03' 09" / United States / 2023

Afterglow

Nathaniel Ryan Yeo

Fiction / 06' 13" / Australia / 2023

 

Beneath the Surface

Charlie Peter McGovern

Documentary / 03' 51" / Australia / 2023

 

Tea's Ready!

Enes Guven

Documentary /  15' 00" / Australia

 

FRIDAY 24TH NOVEMBER

Session 1: International Climate Change Screening and Panel

12:00pm - 2:00pm

Series of short films that address issues of global, national and community concern by student filmmakers around the world, followed by a panel discussion.

Pepedrilo

Victor Cartas

Documentary / 19' 40" / Mexico / 2021

 

Thinking About The Weather

Gardar Thor Thorkelsson

Documentary / 21' 03" / Iceland/UK / 2020

 

Happy Eggs

Stanisław Maciejewski

Animation / 03' 00" / Poland / 2022

 

Yoga Warming

Naama Yiron

Animation / 04' 52" / Israel / 2023

 

Painting by Numbers

Radheya Jegatheva

Animation / 04' 00" / Australia / 2020

 

Water Lullaby

Piotr Kaźmierczak

Animation / 03' 39" / Poland / 2022

 

Where Is My Darling?

Adam Finney

Documentary / 20' 44" / Australia / 2021

Session 2: Masterclass with Sennheiser: Elevating Short Films (featuring Sarah Chambers and Tristan Woodington)

 

2:00pm - 4:00pm

Screen Studio, 10 Hadenfeld Avenue

In this session, Sarah Chambers, a last-semester student from Macquarie University, will join our Technical Applications Engineer to discuss her recent experience with sound production during the creation of a short film along with her Sound Designer, Tristan Woodington. Topics will include Shotgun Mic Techniques, ADR, wireless systems, locations, and general sound considerations.  

Session 3: Australian Fiction Highlight

4:30pm – 6:30pm

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Series of short fiction films by student filmmakers from around Australia.

The Little Poet

Justine Yixuan King

Animation / 04' 34" / Australia/United States / 2023

 

JESS

Sam Davison

Fiction / 08' 59" / Australia / 2022

 

Little Hiccups

Fitriani Revanda

Animation / 02' 13" / Australia / 2023

 

Uncle Wayne

Mitch Garling

Fiction / 05' 52" / Australia / 2022

 

Something to Chew On

Ryan Casey

Fiction / 5' 30" / Australia / 2022

 

Soles

Kalani Gacon

Fiction / 19' 58" / Australia / 2023

 

Mud Crab

David Robinson-Smith

Fiction / 12' 25" / Australia / 2022

 

MumLife

Ruby Challenger

Fiction / 15' 00" / Australia / 2022

 

The Odyssey

Emmanuelle Mattana

Fiction / 06' 44" / Australia / 2021

Session 4: In the Dark: Audio Session

7:00pm - 8:30pm 

T1 Theatre, 10 Hadenfeld Avenue

Due to popular demand, the Black Snapper International Film & Audio Festival is pleased to announce an encore "In the Dark" audio playback event!

 

Join us for a second night of celebrating exceptional student works in audio storytelling from across the globe.

 

Be transported by a diverse lineup of creative fiction and nonfiction pieces produced by the next generation of audio talent. From gripping dramas to moving personal narratives and innovative audio experiments, this session offers a panoramic view of the bold new voices shaping the medium.

 

Register now before seats fill up! This is a unique opportunity to experience firsthand the future of audio excellence.

 

Can't make it in person? A selection of works from the session will be available online afterwards to listen on demand.

 

We eagerly welcome all audio storytelling enthusiasts, so please help spread the word! RSVP link and details can be found at

Book Free Tickets Now

STATE LIBRARY OF NSW

TUESDAY 28TH NOVEMBER

 

Session 2: Black Snapper Presents: Lunchtime Micro Screenings

12:30pm - 1:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

Enemy Alien

Gabriel Murphy

Documentary / 12' 37" / Australia / 2023

 

Do Not Feed The Pigeons

Antonin Niclass

Animation / 08' 40" / United Kingdom / 2021

 

Water Lullaby

Piotr Kaźmierczak

Animation / 03' 39" / Poland / 2022

JESS

Sam Davison

Fiction / 08' 59" / Australia / 2022

Session 4: Black Snapper Presents: Best Documentary Screenings

4:15pm - 6:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

Oyum

Aidai Askarova

Documentary / 06' 21" / Kyrgyzstan / 2022

 

SILENCE REMAINS

Ido Gotlib

Documentary / 16' 58" / Germany / 2022

 

Fuck You Dover

Benjamin Schildknecht Kodboel

Documentary / 18' 21" / United Kingdom / 2022

Ego Death

Morgan Wynter-Evans

Documentary / 04' 28" / United States / 2023

 

Thinking About The Weather

Gardar Thor Thorkelsson

Documentary / 21' 03" / Iceland/UK / 2020

Where Is My Darling?

Adam Finney

Documentary / 20' 44" / Australia / 2021

 

Ardent Other

Alice Brygo

Documentary / 16' 13" / France / 2022

Enemy Alien

Gabriel Murphy

Documentary / 12' 37" / Australia / 2023

WEDNESDAY 29TH NOVEMBER

 

Session 1: Collecting Oral History  (Workshop) 

10am – 12:30pm

In this session leading oral and public historians discuss the practices, challenges and solutions involved in collecting oral history. The session will be followed by a practical workshop designed to develop and expand oral history collection skills that will be of benefit to anyone interested in the craft and practice of oral history.

 

Panel Chair: Professor Tanya Evans

Panellists: Maria Savvidis, Rod Freedman

Session 2: Black Snapper Presents: Lunchtime Micro Screenings

12:30pm - 1:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

 

Operatie Operatie

Nina Fock, Jordi van Ieperen

Animation / 03' 52" / Netherlands / 2023

 

The Unanswered

David Liu

Experimental / 09' 51" / Australia / 2021

Me, Myself, and My Shadow

Clement Steve Leal

Animation / 03' 09" / United States / 2023

Uncle Wayne

Mitch Garling

Fiction / 05' 52" / Australia / 2022

THURSDAY 30TH NOVEMBER

 

Session 1: Drawing the World: Documentary and Discovery (Workshop)

10am – 12:30pm

Drawing is an ancient and powerful form of documentary making. From the cave paintings of France, Arnhem Land, or Sulawesi, to the work of artists, architects and scholars today, humans have been drawing and making sense of their environments for at least 45,000 years. 

 

Through the personal practices of our esteemed panellists we will hear how drawing has formed an indispensable part of their sense and world-making, and has subsequently informed their art and their knowledge of the world. 

Presented in conjunction with MQ Art Gallery

 

Panel Chair: Dr Anna Madeleine Raupach

Panellists: Anthony Cahill, Nathalie Hartog-GautierRichard Leplastrier

Session 2: Black Snapper Presents: Lunchtime Micro Screenings

12:30pm - 1:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

Happy Eggs

Stanisław Maciejewski

Animation / 03' 00" / Poland / 2022

Soles

Kalani Gacon

Fiction / 19' 58" / Australia / 2023

 

The Little Poet

Justine Yixuan King

Animation / 04' 34" / Australia/United States / 2023

 

She; who lives

Ayesha Farooq

Documentary / 10' 00" / Australia / 2022

FRIDAY 1ST DECEMBER

 

Session 1: Storytelling on the ground (Workshop) 

10am - 12:30pm

 

This panel and workshop offers a multi-disciplinary approach to documenting communities and families. What are the unique challenges and benefits of documenting families and communities, including your own? 

 

In this panel and workshop leading screen storytellers and scholars explain their own personal commitments and experiences working in this area, and offer some hands-on exercises designed to build skills in this fascinating documentary field.


Panel Chair: Dr Iqbal Barkat

Panellists: Dr Nicole MatthewsJeni Thornley 

Session 2: Black Snapper Presents: Lunchtime Micro Screenings

12:30pm - 1:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

Pepedrilo

Victor Cartas

Documentary / 19' 40" / Mexico / 2021

 

Afterglow

Nathaniel Ryan Yeo

Fiction / 06' 13" / Australia / 2023

 

Crosswalk

Choi Yeji Yeji Choi

Animation / 04' 47" / Democratic People's Republic of Korea / 2023

Eversio

Sofia Favata

Animation / 04' 15" / Italy / 2022

Book Tickets Now

Session 5: Black Snapper Presents: Best of Fest Screenings 

4:45pm – 6:15pm

A series of curated screenings from the Black Snapper International Film Festival.

Sinking Ships

Andreas Kessler

Fiction / 21' 25" / Germany / 2020

Friendly Fire

Tom Koryto Blumen

Animation / 06' 14" / Israel / 2022

Oyum

Aidai Askarova

Documentary / 06' 21" / Kyrgyzstan / 2022

 

Suitcase

Saman Hosseinpuor

Fiction / 14' 00" / Islamic Republic of Iran / 2023

Ego Death

Morgan Wynter-Evans

Documentary / 04' 28" / United States / 2023

Mud Crab

David Robinson-Smith

Fiction / 12' 25" / Australia / 2022

On The Edge

María Claudia Blanco

Fiction / 20' 48" / Colombia/France / 2022

Session 6: Black Snapper Awards Ceremony

 

6:30pm - 8:30pm

The Black Snapper International Film Festival Awards Ceremony honours some of the best screen and audio works being made by students throughout Australia and the world.

 

With over 1000 submissions from over 85 countries this is Australia’s largest student screen awards event with

categories covering screen and audio fiction and documentary, animation, and with Special Jury prizes for innovation/

experimentation and for environmental/social awareness raising. This is the culminating gala event of the two-weeks long Black Snapper International Film Festival.

bottom of page